Mayıs 03 2021 0Yorum

İKİ YARATICI DÜŞÜNME PROGRAMI ÖYKÜSÜ

Prof. Aslan, teorik çalışmanın yanı sıra uygulamalı çalışmalarda gerçekleştirmektedir. İlkokul  yaş grubu için (K12) iki ayrı yaratıcı düşünme programı geliştirmiş ve   kendisi ilkokul öğretmenleri ve  okul psikolojik danışmanları ile birlikte uygulamıştır.

İlk yaratıcı düşünme programı 1996-1998 yılları arasında İstanbul’da Yüzyıl Işıl Okulları’nda[1] 8 yıllık eğitim müfredatına adapte edilmiş programdır ve 1inci sınıftan 5inci sınıfa kadar 44 ilkokul öğretmeni ve 2 rehberlik uzmanı ile yürütülmüş bir çalışmadır.  Çalışmanın eğitsel modellemesi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yaratıcı düşünme Vakfı’nın 1998 yılında düzenlemiş olduğu kongrede Vakıft’tan alınan araştırma bursu ile tebliğ olarak sunulmuştur. Bu yaratıcı düşünme eğitim programının özelliği müfredat kazanımları ile uyumlu olarak  düzenlemiştir .

Detay bilgi edinmek isteyenler aşağıdaki detayları verilen yayını okuyabilirler.

Aslan, Esra. (1998) Creativity Education, 10th International  Creativity and Innovation Network  Conference, Cincinnati, Ohio:

 

İkinci çalışma 2014 yılında Fen Bilimleri Yakacık ve Ataşehir okulunda müfredattan bağımsız  yaratıcılık klübü şeklinde düzenlenmiştir. Bu çalışmada haftada bir ders saati olmak üzer 1-4üncü sınıflara Fen Bilimleri Okulları’ nın Yakacık ve Ataşehir kampüslerinde iki  eğitim ve öğretim yarıyılında uygulanmıştır.  Çalışmanın eğitim modeli Uluslararası bir kongrede sunulmuş ve ardından kongre bilim heyeti tarafından seçilerek İngiltere’de Oxford Press tarafından basılan yaratıcı düşünme kitabı içinde bölüm olarak basılmıştır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki iki kaynağa başvurulabilir.

Aslan, A. E. & Kırıkkanat, B. (2014). Design of Creative Thinking Training For Primary School Students. 14-16 , March 2014, Prague, Czech Republic:  9th Global Conference Creative Engagements: Thinking With Children.

Aslan, E. (2014). Educational Design for Creative Thinking in Creativity in Educational Research and Practice. Elena Xeni (Ed.). Oxford: ID Press. ISBN.  978-1-84888-308-6.

http://www.inter-disciplinary.net/publishing/?s=creative+education&submit=Search

http://aves.istanbul.edu.tr adresinden  yayınlara ulaşılabilmektedir.

[1] Okul  AÇI okulları tarafından satın alınmış ve eğitime devam etmektedir.

admin

Yorum Yazın